Hayalindeki evi Türkiye'nin gözde projeleri arasında bul

Fatih konut projeleri

3 Proje Mevcut

SİZE EN UYGUN PROJEYİ ÖNERELİM

Aradığınız projeyi hala bulamadınız mı?

Bize ihtiyacınızın detaylarından bahsedin, size en uygun projeleri Zimobi süzgecinden geçirerek, süslü satış cümleleri ile değil, satın alma kararı vermeden önce bilmeniz gereken temel bilgileri içerecek şekilde önerelim

Devam

Fatih Konut Projeleri

Neredeyse her şehrin bir merkez ilçesi vardır. Ancak İstanbul, merkez ilçesi olmayan şehirlerden biridir. Çünkü İstanbul’da neredeyse her ilçe bazı konuların merkezi sayılır. Eğlencenin merkezi, kültür-sanat etkinliklerinin merkezi ve tatilin merkezi gibi birçok ilçe sınıflandırılması yapılır. Fatih için de İstanbul’un tarihi ve idari merkezi demek yanlış olmaz.


Fatih, “Tarihi Yarımada” adıyla da bilinen Suriçi’nin tamamını kapsayan sınırlara sahip olan ve içerisinde belediye başkanlığını, emniyet müdürlüğünü, valiliği, vergi dairesini ve buna benzer birçok idari yapıyı bulunduran bir ilçedir. Aynı zamanda Fatih, tarihi İstanbul’un merkezidir ve birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Güneyden Marmara Denizi ile çevrili olan Fatih’in güneybatı komşusu Zeytinburnu, kuzeybatı komşusu Eyüpsultan, kuzey komşusu Haliç, doğudaki komşusu ise İstanbul Boğazı’dır. 2008 yılına dek Eminönü ile ayrı ilçeler olan Fatih, bu yıldan itibaren birleştirilmiştir.


Fatih’in Sosyal Yapısı


Fatih, İstanbul’un diğer ilçelerinden farklı olarak nüfusu gittikçe azalan bir şehirdir. Aynı zamanda Fatih’in gündüz nüfusu ile gece nüfusu arasında çok büyük bir fark vardır. Bu farkın nedeni nüfusun azalmasıyla aynıdır. Çünkü Fatih’te gelişim alanları her geçen gün daralmakta, ekonomik olanaklar İstanbul’un diğer ilçelerine doğru taşınmakta ve birçok konut alanı yapı değiştirerek iş alanı haline gelmektedir. Fatih’in sahip olduğu merkeziliğin de bunda payı büyüktür. Ancak tüm bunlara rağmen Fatih’te yaşamayı sürdüren yüzbinlerce insan vardır ve Fatih’te yaşamak İstanbullular için ayrı bir keyiftir.


Çünkü Fatih, tarih boyunca sahip olduğu kozmopolit yapıyı bugün dahi korumayı başarmaktadır. İlçede yaşayanların büyük çoğunluğunun Türk olmasına karşın ilçede Türk vatandaşı olan birçok Rum, Ermeni, Gürcü ve Yahudi de yaşamaktadır. Tüm bu azınlıklar dinleriyle, gelenekleriyle, dilleriyle ve adetleriyle Fatih’te huzur içerisinde yaşamlarına devam etmektedir. Tüm bunların yanında Fatih, meyhaneleriyle ünkü Kumkapı semtine sahip olduğu gibi muhafazakâr yaşamın merkezi sayılan Çarşamba gibi bir semte de sahiptir. Bu da Fatih içerisinde ne kadar farklı yaşamların olduğunu ve Fatih’in ne kadar renkli bir yapıya sahip olduğunu da gözler önüne sermektedir.


Fatih ve Eğitim


Fatih ilçesi, eğitim konusunda da İstanbul’un hatta Türkiye’nin merkezlerinden biridir. İlçe içerisinde bulunan 66 adet ilk ve orta öğretim kurumunun yanı sıra, Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında gösterilen İstanbul Lisesi, Vefa Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Şehremini Anadolu Lisesi, Çapa Fen Lisesi, Davutpaşa Lisesi ve Fener Rum Erkek Lisesi de Fatih sınırları içerisinde yer almaktadır.


Fatih’te yer alan üniversitelerin başında ise ilçenin tam ortasında bulunan tarihi yerleşkesiyle İstanbul Üniversitesi gelmektedir. İstanbul Üniversitesi’nin Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk, Edebiyat, Fen, İktisat, Eczacılık, Hasan Ali Yücel Eğitim, İlahiyat, Su Ürünleri, İletişim ve Siyasal Bilgiler fakültesi Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Ayrıca Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Rektörlüğü de Fatih’te bulunmaktadır.


Fatih’deki Hastaneler

Fatih ilçesinin sahip olduğu hastanelerin çoğu tam teşekküllü hastanelerdir. Fatih’te bulunan İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanı sıra, Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dünya Göz Hastanesi ve İstanbul Esnaf Hastanesi de Fatih’de bulunmaktadır.

Fatih ve Ulaşım


Sahip olduğu kara, deniz ve raylı sistemler sayesinde Fatih, ulaşım açısından İstanbul’un en rahat ilçelerinden biridir. İlçeye Unkapanı, Saraçhane, Vefa, Ordu Caddesi, Laleli, Beyazıt, Eminönü ve Karaköy üzerinden birçok otobüs bağlantı sağlamaktadır. İstanbul’un neredeyse her ilçesinden Fatih’e bir otobüsle ulaşmak mümkündür.


Bir diğer yandan M1 Kirazlı – Yenikapı metro hattının Topkapı – Ulubatlı, Emniyet – Fatih, Aksaray ve Yenikapı istasyonları Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup M2 Yenikapı – Hacıosman metro hattının ise Yenikapı ve Vezneciler – İstanbul Üniversitesi istasyonları Fatih’tedir. Ayrıca Yenikapı istasyonu İstanbul’un tüm raylı sistemlerinin merkez istasyonudur ve buradan İstanbul’un her raylı sistemine ulaşmak mümkündür.


Kazlıçeşme – Ayrılık Çeşmesi Marmaray hattının Yenikapı ve Sirkeci istasyonları da Fatih’te bulunmaktadır. Ayrıca T1 Tramvay hattı da boylu boyunca Fatih ilçesinin ortasından geçmektedir. Çapa, Haseki, Topkapı, Yusufpaşa, Aksaray, Laleli, Beyazıt, Çemberlitaş, Sultanahmet, Gülhane, Eminönü gibi durakları ile T1 tramvay hattı Fatih’teki toplu ulaşımın belkemiğini oluşturmaktadır.


Deniz yolu bakımından da zengin bir ulaşım ağına sahip olan Fatih’ten Kadıköy, Üsküdar ve Adalar’a vapurlarla ulaşmak mümkündür. Yenikapı’daki iskeleden ise şehir içinde Bakırköy, Bostancı ve Kadıköy’e seferler düzenlenmektedir ve Yalova, Bandırma, Mudanya gibi şehir dışı noktalara da ulaşmak da mümkündür.


Fatih’deki Alışveriş Merkezleri


Fatih tarihi yönüyle yeni nesil alışveriş merkezlerinin uyum sağlayabileceği bir ilçe olmamakla beraber yine de Emniyet Müdürlüğü civarında bulunan Historia AVM ilçenin en büyük yeni nesil alışveriş merkezidir. Ancak Fatih’te bulunan Kapalı Çarşı’nın da bir alışveriş merkezi olduğunu ve burada asırlardır yaşamını sürdürdüğünü de unutmamak gerekir.


Alışveriş merkezleri olmasa da Fatih Ordu Caddesi’ndeki ve Unkapanı’ndaki alışveriş hanları ve caddeleri ile herkesin ziyaret ettiği bir alışveriş muhiti olma özelliğini de taşımaktadır.


Fatih’in Tarihi ve Doğal Güzellikleri


Fatih, İstanbul’un en tarihi ve en eski ilçesidir. Bu nedenle burada görmeniz gereken birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Fatih’teki tarihi ve doğal güzellikler saymakla bitmese de biz sizler için birkaç tanesini tanıtım yazımıza aldık. Ancak Fatih’in daha geniş kapsamlı bir gezi rehberine sahip olduğunu unutmayın.


İstanbul Surları: Eski İstanbul’u çevreleyen ve Bizans zamanında yapılmış olan bu surlar, İstanbul’un belki de görülmesi gereken ilk yerleridir. 5. yüzyıldan itibaren şehrin korunması için inşa edilen bu surlar, sürekli olarak restore edilse de İstanbul’un fethinde büyük bir yıkıma uğramıştır. Osmanlı zamanında tekrar restore edilen surlar, günümüzde ise tarihi sit alanı ilan edilmiştir.


Ayasofya: İmparator I. Justinianus tarafından M.S. 537 yılında yaptırılan Ayasofya, İstanbul’un tam göbeğinde yer almaktadır. Tam üç kez yeniden yapılan bu tarihi yapı 1453 yılına kadar Ortodoksların sahip olduğu en büyük kilise olarak kullanılsa da 1453 yılından itibaren cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapı tarihi önemi sebebiyle 1935 yılından bu yana ise müze olarak hizmet vermektedir.


Topkapı Sarayı: Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478’de yaptırılan ve devletin yönetim merkezi olarak hizmet veren bu saray aynı zamanda padişahların resmi ikametgâhı olmuştur. Topkapı Sarayı bugün müze olarak hizmet vermektedir.


Sultanahmet Camii: Sultan I. Ahmet’in emriyle 1609-1616 yılları arasında Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılan bu cami, yabancılar tarafından çinilerinden dolayı Blue Mosque (Mavi Cami) olarak adlandırılmaktadır. İstanbul’un en görkemli camisi olan Sultanahmet Camii, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.


Fatih’de Konut Satış Fiyatları


Son yıllarda Fatih inşaat projelerinin artması ve büyük rağbet görmesi Fatih’i değerli kılan özelliklerden biri olmuştur. Bu nedenle Fatih’te konut satış fiyatları 3.000 TL/m2 ile 5.500 TL/m2 arasında değişmektedir. Yeni ve sıfır bir konut almak için Fatih projelerinde bir konut sahibi olmanın bedeli ise ortalama 6.000 TL/m2’dir demek doğru olacaktır.


Fatih’de Konut Kira Fiyatları


Fatih yeni projelerin olduğu kadar iş merkezlerinin ve şehrin içerinde oturmak isteyenlerin de gözdesidir. Bu nedenle Fatih’te konut alım satımı çok olduğu gibi kiralanan konutlar da bir hayli fazladır. Bu nedenle Fatih’te 100 m2 bir konutun ortalama kira fiyatları 1.500 TL/ay ile 2.500 TL/ay arasında değişmektedir.


Fatih’de Yatırımların Geri Dönüş Süresi


Fatih inşaat projelerine yapılan yatırımlar kendini ortalama 19 senede amorti etmektedir. Bu rakam İstanbul şartlarına göre oldukça makul bir rakam olup bu da Fatih’i gayrimenkul yatırımı yapmak için oldukça verimli bir lokasyon yapmaktadır.


Fatih’de Satılan Konut Sayıları


Son verilere göre Fatih’te 2017 yılı sonunda 1.430 adet konut satışı yapılmıştır. Bu da Fatih’te emlak sektörünün ne kadar hareketli ve Fatih’in bu konuda ne kadar dinamik olduğunu gözler önüne sermektedir.


Fatih Zimobi Avantajları


Fatih konut projelerinde konut sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği Zimobi avantajları, artık burada bir ev sahibi olmayı oldukça kolaylaştırıyor. İster Yedikule Konakları gibi “Hemen Teslim” projelerden isterseniz de İnistanbul Konsept ve İnistanbul Hayat gibi teslim tarihi 2018 sonu olan projelerden konut sahibi olmak artık Zimobi ile oldukça kolaydır.


Sizlere sunduğu avantajlar, kampanyalar ve indirimler ile Zimobi Fatih konut projelerinden bir konut sahibi olurken binlerce lira tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Ayrıca Zimobi, konut satın almak istediğiniz proje hakkında size her türlü detaylı bilgiyi verir, projenin bulunduğu lokasyonu artıları ve eksileri ile size sunar. Sizin belirttiğiniz istek ve ihtiyaçlarınız ölçüsünde de size en uygun konut projelerini sıralayan Zimobi, sahip olduğu geniş emlak bilgisi, emlak uzmanları, yatırım analistleri ve profesyonel ekibi ile sizin de Fatih’te bir konut sahibi olurken başvurabileceğiniz en verimli çözüm ortağınızdır. 


SİZE EN UYGUN PROJEYİ ÖNERELİM

Aradığınız projeyi hala bulamadınız mı?

Bize ihtiyacınızın detaylarından bahsedin, size en uygun projeleri Zimobi süzgecinden geçirerek, süslü satış cümleleri ile değil, satın alma kararı vermeden önce bilmeniz gereken temel bilgileri içerecek şekilde önerelim

Devam