UZMANA SOR

GK
Gürel K.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Deprem Bölgesi

Selam her geçen gün yeni bir proje başlıyor beylikdüzü avcılar esenyurt gibi bölgelerdeki arz fazlasını herkes biliyor. Diğer taraftan her gün medyada bugün yarın deprem olacağıyla ilgili bangır bangır duyurularda yapılıyor. Nasıl oluyorda Beylikdüzü Avcılar, Esenyurt gibi depremden ilk etkilenecek bölgelere bu yapı izinleri veriliyor. Bu kadar yüksek katlı bina çıkmalarına müsade ediliyor. İnsan hayatının hiç mi önemi yok? Belediye bu izinleri neye göre veriyor?

AZ
Adil Zehir

CEVAP:

Deprem uzmanı değilim ama sıkı bir deprem yönetmeliğimiz var. Belediye'ler ruhsatları verirken ve iskan aşamasında projelerin yönetmeliğe uygunluğunu inceliyor. En azından öyle olmalı. Herhangi bir proje için aksi bir uygulama biliyorsanız paylaşın biz de araştıralım.

ÖK
Özlem K.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Yatirim yapilmasi en uygun ilçe

Merhaba; bildiginiz uzere gayrimenkul piyasasinda bir durgunluk söz konusu. Yaklaşık 500.000 TL gibi bir rakamla konut yatirimi yapmak istiyorum. İstabulda geri donusum suresi olarak yatirim yapmaya en uygun bolge, ilçe veya semt neresi olabilir?

AZ
Adil Zehir

CEVAP:

Zimobi.com Projeler sayfasında İstanbul'daki tüm konut projeleri hakkında detaylı bilgi alabilir, fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

SS
Süheyla S.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Yatırımlık bölgeler

Merhabalar Yatırımlık konut düşünüyoruz.En çok gelişen ve uşalım bakımından kolaylık sağlayan yerlerden olsun istiyoruz. Sizin önerebileceğiz hangi ilçe ve semtler var (istanbulda)

AZ
Adil Zehir

CEVAP:

Gültepe, Kağıthane, Göktürk ve Anadolu Yakası metro hattı üzeri projelere göz atmanızı öneririm.

my
murat y.

Soruyu Soran Kişi

SORU: site mi apartman dairesi mi

Konut alırken ya da kiralarken bir çok sosyal donatılar olsun istiyoruz , apartman dairesinde bu çok münkün değil . fakat apartman dairesi ve site arasında fiyat olarak uçurum var. bu sosyal donatılar bu kadar etki eder mi ya da aynı özellikte daireler olmasına rağmen aradaki farkın nedenleri nedir ?. yatırım olarak baktığımız da, hangisini elimizden çıkarmak daha dolay olur ?

AZ
Adil Zehir

CEVAP:

Yatırım amaçlı bakıyorsanız aynı konumda apartman dairesinin site içindeki bir daireden daha pahalı olduğu gibi kira getirisi de daha yüksek olacak ve getiri oranı hemen hemen aynı olacaktır. Site içi sosyal yaşamlar İstanbul'da 2 temel nedenden gittikçe daha önemli hale geliyor: 1 - Güvenlik Riski, 2 - Zamansızlık. İnsanlar İstanbul'da zamansızlıktan dolayı en azından oturdukları site içerisinde yürüyüş, spor yapabilmeyi önemsiyorlar. Bu da site içi daireleri kiralama açısından biraz daha cazip hale getiriyor.

ÇY
Çetin Y.

Soruyu Soran Kişi

SORU: 100.000 TL Bütçe ile ev alınır mı

Sayın Zehir benim 100bin hazır param var. Kendi oturduğum Esenyurtda yeni binada alıp öğrenciye kiraya verilebilecek 1 oda yada 1+1 daireler var. Ayda 600 kira getiriyor. Sizce bunu almak mı mantıklı yoksa üstüne kredi çekip aileye kiraya verecek daha büyük bir ev mi almalı.

AZ
Adil Zehir

CEVAP:

100.000 TL'ye aldığınız evden ayda 600 TL kira getirisi kazanacaksanız hiç düşünmeyin. 14 yılın altında kira çarpanı çok uygun.