UZMANA SOR

Ag
Alp g.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Gayrmenkul fiyat tespiti

Bir gayrimenkulun fiyatı tespitinde hangi unsurlar dikkate alınıyor? Bir dairem var doğru fiyattan satmak ve zarar etmek istemiyorum. Saygılar

ME
Muammer Emanet

CEVAP: Gayrimenkule ilişkin bir değerleme raporu yapılırken kullanılan maliyet hesaplama, gelir indirgeme, emsal karşılaştırma gibi yöntemler var. Fakat herhangi bir gayrimenkulün ne kadara satılacağını talep belirliyor. Satmak istediğiniz dairenin muadili, yakın zamanda satılmış mülkler var mı? Şu an satışta olan muadili daire fiyatları neler? Alan kişi ne kadar kira getirisi elde edebilir vs. gibi soruların cevabı fiyatı belirler.

HK
Hakan Ali K.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Vergi Borcu

Selam, bir gayrimenkulun emlak vergisinin ödenip ödenmediğini, yani geçmiş yıllara ait borcu olup olmadığını nasıl öğrenebilirm? Bunun için siteler var mı? Teşekkürler

ME
Muammer Emanet

CEVAP: Hayır. Maliki olmadığınız bir gayrimenkulün emlak vergisinin ödenip ödenmediğini öğrenemezsiniz. Ancak kendi gayrimenkullerinize ilişkin durumu Gelir idaresi başkanlığı'nın internet vergi dairesinden nüfus cüzdanı bilgileriniz ile sorgulayabilirsiniz.

HS
Hikmet S.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Brüt-Net m2 hesabı

Merhaba, artık birçok projede brüt m2 alanı olarak söz ediliyor. Anlamadığım şey brüt m2 içine nereler dahil ediliyor, bunun bir standardı var mıdır? Yoksa her projeye göre farklılık mı gösteriyor?

ME
Muammer Emanet

CEVAP: Maalesef satışa konu brüt m2 hesabının net bir standardı yok. Projeden projeye farklılık gösteriyor. Bazı konut projelerinde sadece konutun bulun kattaki duvar, cephe, kolon, ortak sirkülasyon alanları ve teknik alanlar dahil edilirken bazı konut projelerinde lobi, sinema odası gibi ortak sosyal kullanım alanları da satışa konu brüt m2'ye dahil ediliyor. O nedenle projeler arasında kıyaslama yaparken net m2 fiyatlarına göre kıyaslama yapmanız daha doğru sonuç verecektir.

MA
Mehmet A.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Gayrimenkul Değerleme

Selam, Bir dükkan, bir de konutum var. Satışa çıkarıcam. Bir eksper firmasına değerleme yaptıracam ama değerleme yapılırken, iç tefrişatında kullanmış olduğum malzemenin kalitesinin ne derece önemi var. Ya da bir önemi var mı?Teşekkürler

ME
Muammer Emanet

CEVAP: Genel itibari ile ticari ünitelerde kullanıcılar iç tefrişatı kendi kullanım amaçları uygun şekilde yeniden dekore ettiğinden dolayı kullanılacak malzemenin kalitesinin satış fiyatına etkisi kısıtlı olmaktadır. Konut ünitelerinde ise bölge talebine uygun olarak yapılmış tadilatların satış fiyatına pozitif etkisi olmaktadır. Değerleme işleminde de bu hususlar mutlaka dikkate alınacaktır.