UZMANA SOR

Aynur İ.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Kira Kontratı Feshi

Merhaba, yaklaşık 2 yıldır bir sitede oturuyorum. Kira kontratımın bitmesine 3,5-4 ay kadar bir süre var. Fakat aldığım duyumlara ve yaptığım araştırmalara göre pahalıya oturuyorum. Şuanda aynı sitede hem de daha güzel yerinde daha uygun kiralık evler var. Kira kontratımın bitmesini beklemeden evden çıkabilir miyim? Herhangi bir cezai yaptırımı var mıdır? Ya da önceden bildirim yapmak gibi bir zorunluluk

ST
Serhat Turan

CEVAP: Kira kontratınız sona ermeden mecuru (ev) tahliye etmeniz halinde yerleşik Yargıtay kararlarına göre tahliye ettiğiniz ev ne kadar zaman içerisinde kiraya verilmesi tahmin edilebiliyorsa (dava halinde bilirkişi tarafından belirlenir) ev sahibi tarafından dava açıldığı takdirde o kadar kira tutarını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Söz konusu süre uygulamada iki ay olarak düşünülmektedir. Surec ile ilgili detayli yonlendirme ve profesyonel destek icin mutlaka bir avukata danismanizi ayrica tavsiye ederiz.

AT
Ayşe T.

Soruyu Soran Kişi

SORU: Hisseli Gayrimenkulün Satışı

Merhaba. Kardeşimle ortak olduğumuz bir arsa var. Kardeşim satmayı kabul etmiyor fakat benim ihtiyacım var. Ne yapabilirim?

ST
Serhat Turan

CEVAP: Böyle bir ihtilaf durumunda izlenmesi gereken çozüm ortaklığın giderilmesi davasıdır. Bu süreç sonunda arsanın taksim edilebilmesi (bölünmesi) mümkün ise mahkeme arsanın kendi payınıza bölünerek tesciline karar verir. Şayet bu şekilde bir bölünme söz konusu olamazsa bu sefer mahkeme arsanın satılarak, satış ücretinin payiniz oranında aranızda paylaştırılmasına karar verecektir. Süreç ile ilgili detayli yönlendirme ve profesyonel destek için mutlaka bir avukata danışmanızı ayrıca tavsiye ederiz.